Giresun’dan Diyarbakır annelerine destek

Giresun’dan Diyarbakır annelerine destek

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 88’inci yıldönümü münasebetiyle, 81 ilden seçilmiş kadınlar 4 günlük Güneydoğu’da turu yaptı.

İçişleri Bakanlığı ve Seçilmiş Kadınlar Derneği (SEKADER) iş birliğinde, aralarında Giresun’dan seçilmiş kadınlarında bulunduğu; belediye meclis üyeleri, muhtar ve kooperatif başkanlarının yer aldığı 81 ilden, 110 kadın, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Gaziantep’te 4 gün süren çeşitli programlara katıldı.

Programa katılan 6 kişilik Giresun heyetinde; Doğankent Belediyesi Meclis Üyesi Hatice Bayram, Yağlıdere Belediye Meclis Üyesi Emine Durmuş, Giresun Merkez Aydınlar Mahallesi Muhtarı Sultan İbiç, Giresun Merkez Hacı Hüseyin Mahallesi Muhtarı İpek Can, Üreten Kadınlar Kooperatif Başkanı Gülsün Şahin ve Başkan Yardımcısı Songül Konal yer aldı.

Program kapsamında Diyarbakır’ı da ziyaret eden SEKADER Başkanı Cavide Karakülah ve seçilmiş kadınlardan oluşan grup, HDP Diyarbakır İl Binası önünde, dağa kaçırılan çocukları için oturma eylemi yapan ailelere de destek ziyaretinde bulundu.

“Diyarbakır Anneleri” olarak adlandırılan ve çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutan annelerin 3 Eylül 2019’da başlattığı oturma eylemi 1194 gündür kesintisiz olarak sürüyor.

Başkan Karakülah, beraberinde 81 ilden gelen 110 seçilmiş kadınla, ellerinde çocuklarının fotoğrafıyla umutlu bekleyişini sürdüren annelerle görüşerek, desteklerini iletti.

Diyarbakır Anneleri, evlatlarının nasıl dağa kaçırıldığını gözyaşları içerisinde, Giresun’dan tura katılan Doğankent Belediyesinin MHP’li Belediye Meclisi Üyesi Hatice Bayram’a anlattılar.

Bayram, bölücü terör örgütleri tarafından dağa kaçırılan çocukları için eylem yapan Diyarbakır annelerine destek vermek için HDP İl Binası önündeki anneleri ziyaret ettiklerini belirterek “Gözü yaşlı annelerin, ellerinde; kandırılarak veya zorla dağa kaçırılan çocuklarının fotoğrafıyla umutlu bekleyişini gördük.  Ziyaretimiz sırasında, annelerin evlatlarının dağa nasıl kaçırıldığını gözyaşları içerisinde anlatmalarına şahit olduk” açıklamalarında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM