Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Giresun’da suçlulara ve uyuşturucuya geçit yok!

Giresun Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti başkanlığında, Giresun Valiliği Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Giresun’un Huzuru Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı”nda, Mayıs ayına ait güvenlik değerlendirmeleri ve alınan tedbirler paylaşıldı.

Giresun Valisi Mehmet Fatih

Toplantıya İl Emniyet Müdürü Recep Güzelyazıcı, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Özgür Özer, Sahil Güvenlik 73 Komutanı Yüzbaşı Emre Meral, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ömer Tekin ve basın mensupları katıldı.

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTTIRILDI

Vali Serdengeçti, tüm kolluk kuvvetleriyle birlikte Giresun halkının huzur ve güvenliğini sağlamak için çalıştıklarını vurguladı. Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla gerekli tüm önlemlerin alındığını belirten Vali Serdengeçti, vatandaşların bayramı huzur içinde geçirebilmeleri için şehir içi ve şehirler arası yollar, alışveriş ve eğlence yerleri, yaylalar, mezarlıklar, ibadethaneler gibi yoğun alanlarda güvenlik tedbirlerinin artırıldığını ifade etti. Bayram süresince günlük 110 jandarma ve trafik ekibinin görev yapacağı belirtildi.

TERÖRLE MÜCADELE

Vali Serdengeçti, terörle mücadele kapsamında Mayıs ayında 9 operasyon gerçekleştirildiğini ve 10 şüphelinin gözaltına alındığını belirtti. Dişiçal Yaylası’nda terör örgütlerine ait 3 kalaşnikof şarjörü, 22 kalaşnikof fişeği ve patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildi. Giresun’da terör örgütlerine asla fırsat verilmeyeceği vurgulandı.

GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞIYLA MÜCADELE

Giresun’da 4 bin 974 düzenli göçmen bulunduğunu ifade eden Vali Serdengeçti, Mayıs ayında 14 göçmenin il dışına sevk edildiğini belirtti. Göçmen kaçakçılığına karşı tüm sorumlulukların yerine getirildiği vurgulandı.

NARKOTİK SUÇLARLA MÜCADELE

Mayıs ayında gerçekleştirilen 33 narkotik operasyonda 38 kişinin gözaltına alındığını ve 8 kişinin tutuklandığını belirten Vali Serdengeçti, 6 bin 874 adet sentetik ecza, 56 kök kenevir, 138 adet ekstazi, 271,5 gram esrar, 31,5 gram metamfetamin, 204,5 gram skunk ve 95,4 gram bonzai ele geçirildiğini ifade etti. Uyuşturucuyla mücadelede hassas ve duyarlı bir yaklaşımın sürdürüleceği vurgulandı.

ORGANİZE SUÇLARLA MÜCADELE

Vali Serdengeçti, Mayıs ayında organize suçlarla mücadele kapsamında 3 operasyon gerçekleştirildiğini ve 10 tabanca ile 31 adet fişek ele geçirildiğini belirtti. Mafya tipi yapılarla kararlılıkla mücadele edildiği ifade edildi.

KAÇAKÇILIKLA MÜCADELE

Mayıs ayı boyunca gerçekleştirilen 13 operasyonda 2 bin 80 makaron, 952 litre alkollü içki, 610 paket sigara, 960 paket elektronik sigara filtresi, 230 adet pipo tütünü ve 1 kilogram tütün ele geçirildi. Bu operasyonlarla 889 bin 141 Türk Lirası değerinde vergi kaybı önlendi.

MALİ SUÇLARLA MÜCADELE

Mayıs ayında mali suçlarla mücadele kapsamında 14 operasyon gerçekleştirildiğini ve 58 şüphelinin tespit edildiğini belirten Vali Serdengeçti, 1 kişinin tutuklandığını ve 5 kişi hakkında adli kontrol kararı verildiğini ifade etti. 28 adet belge ve dijital materyaller ele geçirildi.

ASAYİŞ SUÇLARIYLA MÜCADELE

Mayıs ayında 1355 asayiş olayının yaşandığını belirten Vali Serdengeçti, kolluk personellerinin yoğun çalışmalarıyla bu olayların büyük oranda aydınlatıldığını ifade etti. Hırsızlık, yan kesicilik, dolandırıcılık, gasp, kumar, cinayet ve kadına yönelik şiddetle mücadele gibi konularda etkin çalışmalar yapıldığı vurgulandı.

SİBER SUÇLARLA MÜCADELE

Siber suçlarla mücadele kapsamında Mayıs ayında 14 operasyon gerçekleştirildiğini ve 6 şüphelinin gözaltına alındığını belirten Vali Serdengeçti, 1442 sosyal medya hesabının incelendiğini ve 22 şüphelinin tespit edildiğini ifade etti. Ayrıca, SİBERAY Projesi kapsamında güvenli ve bilinçli internet kullanımı sağlamak amacıyla çalışmalar yapıldığı vurgulandı.

TRAFİK OLAYLARI

Mayıs ayında 84 bin 499 aracın kontrol edildiğini ve 2 bin 154 araca cezai işlem uygulandığını belirten Vali Serdengeçti, 982 aracın trafikten menedildiğini ifade etti. Mayıs ayında meydana gelen 2 ölümlü ve 85 yaralanmalı kazada toplamda 126 vatandaşın yaralandığını ve 4 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirtti.

SAHİL GÜVENLİK ÇALIŞMALARI

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın Mayıs ayında 92 saat deniz devriyesi ve 37 saat kara devriyesi gerçekleştirdiğini belirten Vali Serdengeçti, 110 deniz aracı ve 5 ticari geminin kontrol edildiğini ifade etti. Ayrıca, yasadışı su ürünleri avcılığıyla mücadele kapsamında 3 bin 980 metre uzunluğunda balık ağlarına el konulduğunu ve 1 şahsa idari para cezası uygulandığını belirtti.