• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
    460,38
    %1,38
  • BIST

Giresun’a 73,5 milyon lira ödenek

Giresun’a 73,5 milyon lira ödenek

1 MİLYAR 290 MİLYON LİRALIK PROJE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ’nin Dereli’de 142, Doğankent’te de 120 konutun yapımı için çalışmalara hemen başladığını, köylerde de 250 köy konutunun inşa edileceğini söyledi.

Erdoğan, Giresun’da bir daha böyle bir afet yaşanmaması için toplam keşif bedeli 1 milyar 290 milyon lirayı bulan proje hayata geçirileceğini ifade ederek, “Harşit Çayı Vadisi’ndeki tüm kum ve çakıl ocakları kapatılacak, derelere yapılacak müdahaleler mutlak kontrol altına alınacaktır. Aksu Deresi Yağlıdere Gelevera deresi ve Harşit Çayı vadisinde Dünya Bankası kredisi ile entegre havza projesi hazırlanacak ve uygulanacaktır. Yaraları sarmak, afetin izlerini ortadan kaldırmak için her türlü tedbiri aldık, yatırımları planladık, çalışmalara başladık” diye konuştu.

“DERELİ’Yİ YENİDEN İNŞA ETMEK İSTİYORUZ”

Vatandaşlardan yapılacak çalışmalara destek isteyen Erdoğan, “Şimdi TOKİ olarak konutlar yapacağız, dükkanlar yapacağız. Biz istiyoruz ki Dereli’yi yeniden inşa edelim. Bu konuda gerçekten Çevre ve Şehircilik bakanım çok hassas. Buralarla ilgili projeleri getirdi gördüm ve ben de hayran oldum. Şimdi bu projelerde siz de bize yardımcı olur bunları biz buralarda uygularsak göreceksiniz 6 ay sonra 1 sene sonra diyeceksiniz ki ‘Allah sizlerden razı olsun, bu ne kadar güzel bir projeymiş.’ Ama bu arada bu dere yataklarını da ıslah edeceğiz. Çünkü oralardan da tehdit almak istemiyoruz. Yıkımsa yıkım yapacağız. İnşa ise inşa yapacağız, ihya ise ihya onu da yapacağız. Alt yapıları yeniden yapacağız. Buralarda birkaç köprüyü yıkıp, güzel kemer köprüler inşa edeceğiz. Böylece bu kemer köprülerle işi sağlama alacağız” diye konuştu.

AFET BÖLGELERİNDE İNCELEME YAPTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22 Ağustos Cumartesi akşamı Giresun’da yaşanan sel afetinin ardından yapılan çalışmaları yerinde görmek ve afet bölgelerinde incelemelerde bulunmak üzere dün Giresun’a geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, afetin yaşandığı bölgeleri gezdi, vatandaşları dinledi ve felaketten etkilenenlere “geçmiş olsun” dileklerini iletti.

ESNAFLARA ÖNEMLİ MÜJDELER VERDİ

Afetten en çok etkilenen Dereli’de vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sel felaketine maruz kalan esnaflara müjde vererek, “Tüm esnaflarımıza yapılan çalışma ile 50 bin liraya kadar olan zararlarının tamamı, bu rakamı aşanların da 50 bin liralık kısmı TESKOMB aracılığı ile hibe olarak verilecektir. Bunun geri ödemesi yok” dedi.

73 MİLYON TL ÖDENEK GÖNDERİLDİ

Selin başlangıcından bu yana Giresun’a çeşitli bakanlıkların 73 milyon TL ödenek gönderdiğini kaydeden Erdoğan, “Dün gece imzaladığım bir kararla tek seferde 20 milyonluk kaynağı AFAD’a aktardık. İlçe kaymakamlıklarımıza ve belediye başkanlıklarımıza 13 milyon lira kaynak tahsis ettik” dedi.

MÜCBİR DURUM İLAN EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hazine ve Maliye Bakanlığımız afetten zarar gören yerlerde mücbir durum ilan etmiş beyannameleri ve ödemeleri ertelemiştir. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nin Halk Bankası’ndan çiftçilere kullandırdığı hazine destekli kredilerin ödemeleri de ötelenmiştir.” İfadelerini kullandı.

ESNAFLARA 50 BİN TL HİBE VERİLİYOR

Erdoğan, “Sel felaketine maruz kalan esnaflarımıza burası esnaflarımız için çok önemli tüm esnaflarımıza yapılan çalışma ile 50 bin liraya kadar olan zararlarının tamamı, bu rakamı aşanların da 50 bin liralık kısmı TESKOMB aracılığı ile hibe olarak verilecektir. Yani bu ne demektir TESKOMB bu parayı esnaf kardeşlerimizin hesabına yatırıyor” dedi.

100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ

Afetten zarar gören KOBİ’ler ve belediyeler için de desteklerini açıklayan Erdoğan, “100 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği ayrıca sunulmuştur. Belediyelerin İlbank’a olan borçlarının ödemeleri 6 ay süreyle tehir edilmiştir. Afetten zarar gören tüm belediyelere alt yapı çalışmaları için İlbank tarafından 25 milyon lira hibe desteği sağlanmıştır” dedi.

ÜRETİCİLERE 8 MİLYON ERKEN ÖDEME

Üreticilere de önemli müjdeler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üreticilerimize verilecek tarımsal destekleme ödemeleri erkene alınarak 8 milyon lira ödeme yapılmıştır. TMO fındık alım tarihini bir hafta öne çekmiş, alım noktası sayısını arttırmıştır. Üreticilerimizin ödemeleri aynı hafta içinde yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM