• DOLAR
  7,8057
 • EURO
  9,2459
 • ALTIN
  481,10
 • BIST
  1,1832

GESOB, “SSK primleri Bağ-Kurluları da kapsamalı”

GESOB, “SSK primleri Bağ-Kurluları da kapsamalı”

Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Ali Kara, Sigorta destek primlerinin Bağ-Kurluları da kapsamasını istedi.
Kara, “Bugün esnafın yanında çalışan kalfa için prim desteği gelmiş ancak üyelerimiz için destek düşünülmemiştir. Norm birliği için SSK ve Bağ-Kur birleştiğine göre esnaf sanatkâra da destek verilmelidir. Bağ-Kur Prim ödemelerinde üyelerimize de kolaylık sağlanmalı SSK primleri için hazırlanan destek paketi Bağ-Kur primlerini de kapsamalıdır” dedi.
Ali Kara konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi: “Asgari ücretin net 1.300TL’ye çıkması ile en düşük Bağ-Kur primi 440TL’den 586 TL’ye çıkmıştır. Asgari ücretin 1.300TL’ye çıkmasını tabii ki olumlu karşılamaktayız. Bu insanların alım gücünü yükseltecek bir karardır.  Ancak asgari ücretteki önemli artış asgari ücrete endeksli olan Bağ-Kur Primlerinde de önemli artışa neden olmuştur. Sınırlı sermaye yapısı nedeniyle işyerlerini gereğince büyütemeyen ve geliştiremeyen üyelerimiz zaten Pazar kaybına uğramakta, büyüklerinin haksız rekabeti karşısında yaşam mücadelesi vermektedir. Üyelerimizin çalışma şartlarının kolaylaştırılmasına ve iktisaden desteklenmelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla asgari ücretin yan etkileri de düşünülmeli zor durumdaki esnafımıza ek yükler getirilmemelidir. İşçi konumundaki çalışanlar için yapılan teşvik ve destekler esnaf sanatkârlar için düşünülmemiştir. Bugün esnafın yanında çalışan kalfa için prim desteği gelmiş ancak üyelerimiz için destek düşünülmemiştir. Norm birliği için SSK ve Bağ-Kur birleştiğine göre esnaf sanatkâra da destek verilmelidir. Bağ-Kur Prim ödemelerinde üyelerimize de kolaylık sağlanmalı SSK primleri için hazırlanan destek paketi Bağ-Kur primlerini de kapsamalıdır. Aksi durumda Bağ-Kurlu esnaf ve sanatkârlarımızın prim ödemesi çok zor olacaktır ve bu durum Esnaf Sanatkârlar arasında infaallere yol açacağından siyasilerimiz başta olmak üzere milletvekillerimiz ve hükümet yetkilileri bu feryadımıza kulak vererek bu konuda acil tedbirler alarak kamuoyuna açıklamalıdırlar.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM