“FİYATTA REVİZE İSTEDİLER”

“FİYATTA REVİZE İSTEDİLER”

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, TMO tarafından ilan edilen 10.50 liralık fındık fiyatının 12 liraya çıkarılmasını istedi. Karan, “Zaten sezon 12 liralık fiyatla açılmıştı” dedi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, TMO tarafından açıklanan 10.50 liralık fındık fiyatının revize edilerek yükseltilmesini istedi. Karan, fındık sezonunun 12 liralık fiyatla açıldığına dikkat çekerek TMO’nun fiyatı revize etmesi gerektiği yolunda görüş belirtti.  TMO’nun açıkladığı 10.50 lira alım fiyatının üretici lehine revize edilmesini de isteyen Karan, “Fındıkta uzun zamandır bir fiyat tartışması var. TMO fiyat açıkladı. Şu anda elde kalan fındıkların kalite oranını bilmiyoruz ama 10.50 lira fiyatın revize edilmesini istiyoruz. Çünkü sezona 12 lira gibi başlayan bir fiyat var” diye konuştu.  TMO’nun piyasaya müdahalesini önemsediklerini ifade eden Karan şunları söyledi: “Üreticilerin elinde çok fındık yok. Alım noktalarına çok fındık gelmeyecek. TMO’nun piyasada olmasıyla birlikte önümüzdeki sezon bol ürünle iyi bir fiyat oluşacağını düşünüyoruz. Fiyat tartışılabilir, fiyata takılmıyoruz. Ancak TMO’nun bir oyuncu olarak piyasaya müdahale etmesini, üreticinin yalnız olmamasını önemsiyoruz. Üretici de buna göre borçlanacak, bütçesini buna göre düzenleyecek. Kafası karışmayacak.”

TMO’nun aldığı fındığı hemen piyasaya sürmemesi gerektiğine işaret eden Karan, “Bunu yaparsa fiyatlar aşağı yönlü hareketine devam edebilecek. Üretim, satış ve stoklama sıkıntısı var. Ama TMO’nun aldığı fındıkla ihracat yönlü ve ürünün işlenerek çalışmasını istiyoruz” dedi.

Haber: Yeşilgiresun

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM