Fiyat düşürülmeye çalışılıyor

Fiyat düşürülmeye çalışılıyor

İyi Parti Giresun İl Başkanı Abdulkadir Eroğlu, ihracatçı birlikleri tarafından açıklanan fındık rekoltesine tepki gösterdi. Eroğlu, yaptığı açıklamada; “Fiyat açıklanmadan önce rekoltenin yüksek tutularak fiyatların düşürülmeye çalışıldığı açıktır. Artık millet bu oyunları öğrendi. Lütfen işinizi düzgün yapıp, üç tane şirketin çıkarlarına alet olmayın. Üreticiyi korumasanız bile en azından doğrusunu yapın. Bugünden sonra yapılacak olan bir an evvel TMO destekleme fiyatlarını açıklamak ve alıma yıl boyu devam edeceğini belirtmek olmalı” ifadelerini kullandı.

Eroğlu, “Fındık hazırlığı ve hasadı başladı ama ortalıkta halen fiyat yok. Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlükleri koordinasyonunda ziraat odaları, İhracatçı birlikleri, ticaret ve sanayi odaları, borsalar, üniversiteler, Fiskobirlik, Ticaret Bakanlığı, Ulusal Fındık Konseyi temsilcilerinden oluşan fındık rekolte tespit heyeti günlerce sahada çalıştı ve 2021 fındık rekolte tahminini 650 bin ton olarak belirledi. Bu veriler bakanlığa ulaştıktan sonra, rekolteyi düşük bulan İhracatçılar ve fındığın en büyük alıcısı ve ihracatçısı Ferrero harekete geçti. Her sene olduğu gibi rekolte oyunu sahneye konuldu. Öncelikle, Karadeniz Fındık ve Mamülleri İhracatçıları Birliği rekolte tahmin heyetinde olmasına rağmen, belirlenen rekolteyi kabul etmeyerek masa başında yeni bir fındık rekoltesi açıkladı. Rekoltenin 815 bin 336 ton olacağı ilan edildi. Bununla da yetinmeyen ihracaatçı birlikleri bakanlığa baskı yaparak yeni bir rekolte tahmini yaptırmak için hareket geçtiler. Bakanlık taşraya gönderdiği yazıda 27 Temmuza kadar rekolte tahminlerini bildirmesini istediler.

Bayram tatili münasebetiyle merkez ilçe Akçalı köyümde kendi bahçelerimde ışkın alırken yaptığım tespite göre dondan etkilenen fındıkların döküldüğü açıkça belli oluyor. Önceki açıklamamda belirttiğim üzere, TARSİM benim bahçemde bile yüzde 55 don zararı var dedi. Türkiye genelinde olmasa da Giresun ve Ordu’da en az yüzde 50 don zararı var demektir. Bu da rekoltenin 650.000 tona bile ulaşamayacağını göstermektedir.

Fiyat açıklanması öncesi rekoltenin yüksek tutularak fiyatların düşürülmeye çalıştığı açıktır. Artık millet bu oyunları öğrendi. Lütfen işinizi düzgün yapıp, 3 tane şirketin çıkarlarına alet olmayın. Üreticiyi korumasanız bile en azından doğrusunu yapın.

Bugünden sonra yapılacak olan bir an evvel TMO destekleme fiyatlarını açıklamak ve alıma yıl boyu devam edeceğini belirtmek olmalı. Yeterince depo mevcuttur. Bir yandan alırken bir yandan da ihracaat için satışa devam etmelidir. Fındık için bundan sonra yapılacak olan ilçelere lisanslı depolar yapmak ve sayın genel başkanım Meral Akşener’in geçen hafta grup konuşmasında belirttiği FINDIK ORGANİZE SANAYİİ BÖLGESİ kurmak.

Giresun’un mutlaka 3. OGSB ye ihtiyacı olduğu bunun da doğu tarafta olması gerektiği açıktır. Mutlak surette Espiye Tirebolu arasında, Adabük mevkiinde FINDIK ORGANİZE SANAYİİ bölgesi kurulmalıdır. Fındığın geleceği açısından ve de fındıktaki geliri 2 milyar dolardan 10 milyar dolarlara çıkarmak için mutlak surette FINDIK ORGANİZE SANAYİİ BÖLGESİ kurmalıyız. Organize sanayii bölgelerindeki teşvikten fındıkçıların da yararlandırılması sağlanarak fındığa katma değer katıp ihracaat yapmalıyız. OGSB deki yatırımlar teşvikten faydalanmaktadır. Aralık ayındaki teşvik ilanında bir tane Giresunlu firma bulunmaktadır.

Fındık, aynı zamanda bir sanayi ürünümüz. O nedenle, Ar-Ge çalışmalarının yapılabilmesi, işlenmesi ve mamul haline getirilerek ihraç edilebilmesi için, yani katma değerli ihracat için, Bölgemizde, Fındık Organize Sanayi Bölgesi kuracağız.

Fındık gıda sanayii ve fındık makinaları sanayii ile fındığın ihracatının 15 milyar dolara çıkarılması mümkündür. Tüm Giresunlu siyasileri ve sanayicilerimizi FINDIK ORGANİZE SANAYİİ BÖLGESİ kurulmasına destek olmaya çağırıyorum. Böylece üreticimiz de 3 tane şirkete mahkum olmaktan kurtulacaktır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM