• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
    481,66
    %1,12
  • BIST

Fındıkta stokçuluk engellenmeli

Fındıkta stokçuluk engellenmeli

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta Toprak Mahsulleri Ofisi’nin devlet adına müdahil alım kurumu pozisyonundan uzaklaşarak, tekelci firmaların stokçusu haline getirilmeye çalışıldığını savunarak, devlet eliyle stokçuluğa kesinlikle ve kesinlikle müsaade edilmemesi gerektiğini kaydetti.

Karan, fındık sektöründe üreticinin aleyhine gelişen konuları açık yüreklilikle dile getirmeye devam ediyor. Karan, fındık gibi son derece değerli bir tarım ürününden geçmişte olduğu gibi bugünde de en az kazanın üretici olduğunu ifade etti.

Fındıkta son dönemlerin ihracat rekorunun kırılmasından ve verim artırımına yönelik çağrıların üreticiler nezdinde sevindirici olduğunu vurgulan Karan, “fındık ihracat rakamlarının miktar ve döviz girdisi açısından rekor seviyelere ulaşması Türk fındık üreticisi ve ekonomisi adına memnuniyet vericidir. İhracat edilen bir kilogram fındık ülkemize dolar olarak dönmektedir. Ortada bir başarı varsa bu başarıda üreticinin de payı büyüktür. Üretici olarak bizim görevimiz daha fazla üretmek, ihracatçının görevi ise üretilen fındıkları tüm dünyaya satmaktır. Ancak bu çark işlerken nedense hep en az kazanan üretici oluyor. Ne yazık ki, fındık fiyatındaki istikrarsız seyir üreticiye az kazandırırken bazı kesimlere çok kazandırıyor. Üretici olarak bizim itirazımız bu istikrarsız fiyat politikasındır. Geride bıraktığımız sezonda 13-14 liradan işlem görmeye başlayan fındık fiyatı sezon sonu 27 liraya kadar yükseldi. TMO sezon öncesi 17 lira taban fiyat açıklamasına rağmen çoğu üretici ürününü 13-14 liradan satmak zorunda kaldı. Bir kısmı da 17 lira bandından TMO’ya teslim etti. Peki, sezon sonunda, üreticinin elinde bu fiyattan satacak bir kilogram fındık kaldı mı? Hayır. Gerçek üretici hiçbir zaman yüksek fiyattan fındık satıp parasını harcayamadı. Aradaki fark yüzde yüzü buluyor. Sezon başı üreticinin elinden 13-14 liradan fındığını satın alarak stoklayanlar bugün o fındığı iki katına satıyor. Aradaki bu fiyat farkı kapatılmalı ve fındıkta istikrarlı bir fiyat politikası oluşturulmalı ki, üreten de hakkıyla kazansın, satan ve ihraç eden de hakkıyla kazansın. Bu fiyat istikrarsızlığı ve kapitalist sistemle daha fazla verimden bahsetmek havanda su dövmeye benzer. Üretenin az, satanın çok kazandığı bir dünya yok artık. Kazanacaksa herkes eşit kazanacak.

TMO, STOKÇU DURUMUNA MI DÜŞÜRÜLMEK İSTENİLİYOR?

Giresun Ziraat Odası Başkanı Karan açıklamasında önemli bir konuya da dikkat çekerek, TMO, stokçu durumuna mı düşürülmek isteniliyor? Diye sordu. Karan, fındıkta Toprak Mahsulleri Ofisi’nin devlet adına müdahil alım kurumu pozisyonundan uzaklaşarak, tekelci firmaların stokçusu haline getirilmeye çalışıldığını savundu.

Devlet eliyle stokçuluğa kesinlikle ve kesinlikle müsaade edilmemesi gerektiğinin altını çizen Karan şunları söyledi;

“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla TMO’nun fındıkta müdahil alım gerçekleştirmesine müteşekkir. Ancak gelinen nokta özellikle bu sezon TMO, tekelci firmaların stokçusu gibi görünmeye ve lanse edilmeye başlanıldı. Bazı kesimlerin TMO depolarındaki fındığı kendi malları gibi görüp, ona göre bağlantı yaptığını duymaktayız. Bir devlet kurumu olan TMO, bu kesimlerin stokçuluğuna soyunamaz. Buna yelkenler var ise gereken yapılmalıdır. TMO’nun deposundaki bir tek fındığın üzerinde bu milletin hakkı ve vebali vardır. TMO, stokçuluk söylemlerinden acilen uzaklaştırılarak, aldığı fındığı ya işleyip piyasaya sunmalı yada en az bir yıl satmamalıdır. Aksi takdirde tekelcilerin bedavadan stokçuluğunu yapar.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM