• DOLAR
  7,8832
 • EURO
  9,5351
 • ALTIN
  463,16
 • BIST
  10,5356

Fındıkta külleme hastalığıyla mücadele

Fındıkta külleme hastalığıyla mücadele

ORDU (AA) – Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, fındıkta hiç ilaçlama yapılmayan bahçelerde yavaş yavaş külleme hastalığının görülmeye başladığını belirterek, "Bu tür hastalıklarla karşı karşıya kalan üreticilerimiz mutlaka çözücü ilaçları kullansınlar." dedi.

Sarıkahraman, oda binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, külleme hastalığının küresel ısınmayla bölgede fındık bahçelerine giren bir hastalık olduğunu belirtti.

Külleme hastalığının bu yıl bahçelerde görülmeye başladığını ifade eden Sarıkahraman, "Külleme hastalığı yok, bahçelerde küf olmayacak' diye bir ifade kullanmak çok zor. Bu olacak ve artarak olacak. İlk izlerini bahçelerimizde görmeye başladık." diye konuştu.

Fındık bahçelerinde ilaçlamanın külleme hastalığının önüne geçmek adına önemli olduğunu vurgulayan Sarıkahraman, "Bahçelerinde üç dört kez ilaçlama yapan üreticimizin bahçesinde külleme yok ama hiç ilaçlama yapılmayan bahçelerde yavaş yavaş külleme görülmeye başladı. Bu tür hastalıklarla karşı karşıya kalan üreticilerimiz mutlaka çözücü ilaçları kullansınlar." dedi.

Sarıkahraman, fındıkta külleme ve aflatoksin oluşumuna karşı ilaçlamada bentonitli bir çözüm bulduklarını ve uygulama bahçelerinde denemelerine başlandığını aktardı.

Ünye Ziraat Odası ve ilçedeki bir bentonit firmasıyla bir projeye imza attıklarına dikkati çeken Sarıkahraman, "Bahçelerde bentonit kullanarak ilaçlama yapıyoruz. Önümüzdeki aylarda yapmış olduğumuz çalışmanın sonucunu kamuoyu ile paylaşacağız. Bentonitin fındıkta güzel faydası olacağını düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM