• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
    494,31
    %0,00
  • BIST

Fındık için 3.5 dolar istesi

Fındık için 3.5 dolar istesi

REKOLTE TEMMUZ AYINDA TESPİT EDİLECEK

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta müdahil alım fiyatının hasat öncesi ve 3.5 dolar bandında açıklanmasını beklediklerini bildirdi. Karan, 2021 yılı fındık sezonunun hem üretici hem de alıcı açısından bereketli ve kazançlı geçmesini diledi. Üretim açısından bereketli bir yıl olacağına dikkat çeken Karan, 2021 yılı tahmini fındık rekoltesinin de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulacak olan komisyonlar tarafından Temmuz ayının ilk haftası yapılacak olan çotanak sayımıyla tespit edileceğini kaydetti.

FİYATIN HASAT ÖNCESİ AÇIKLANMASI BEKLENİYOR

Karan, geçen sezon fındık müdahil alım fiyatının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hasat öncesi açıklandığını hatırlatarak; “Bu yılda TMO aracılığıyla devlet adına yapılacak olan fındık alım fiyatının hasat öncesini Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanmasını bekliyoruz. Geçen yıl hasat öncesi açıklanan fındık taban fiyatı, üreticinin büyük lehine olmuştur. Üretici bahçesine bu yıl fındık fiyatı kaç lira olacak? Ürünüm para edecek mi? sorusuyla girmemiştir. Ayrıca serbest piyasa TMO’nun alım fiyatından oluşmuş, bu fiyatının altına düşmemiştir. Hasat öncesi açıklanan fındık fiyatı hem serbest piyasanın sağlıklı oluşmasına hem de üretici adına son derece faydalı ve kazançlı olmuştur” dedi.

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA GÜVENİMİZ TAMDIR

Bu yıl fındık alım fiyatını 3.5 dolar olarak beklediklerini belirten Karan; “Geçen yıl Giresun kalite yağlı fındık için kilogramda 22.5 lira olan alım fiyatı 3.5 dolara denk gelmekteydi. Bu yılda artan girdi maliyetleri göz önünde bulundurularak, fındık taban fiyatının 3.5 dolara denk gelecek bir rakamdan açıklanmasını bekliyor ve talep ediyoruz. Şu anda serbest piyasada 24-25 liradan işlem gören fındık için 3.5 dolar, Türk lirasıyla 30 lira bandındaki bir fiyat çok değil, gerçek değeri ve hakkıdır. Fındık üreticisi olarak devletimize ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a güvenimiz tamdır. Sayın Cumhurbaşkanımız hasat öncesi geçen yıl olduğu gibi bu yılda fındık üreticisinin yüzü güldürecek, bahçesine neşe içinde girmesini sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM