Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Enerji̇ni̇n Yıldızları çalışma hayatına ilk adımını attı

“Enerjinin Yıldızları” projesi sektöre yüzlerce kalifiye personel kazandırdı. Proje çerçevesinde mezun olan öğrenci sayısı 228’e ulaşırken, mezun olanların 94’ü çalışma hayatına ilk adımlarını projeyi hayata geçiren şirketlerde attı.

“Enerjinin Yıldızları” projesi sektöre

Aralarında Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ) ve Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (AEDAŞ) de olduğu elektrik dağıtım sektörü şirketleri tarafından tarafından 2018’de hayata geçirilen “Enerjinin Yıldızları” Projesi, sektöre yüzlerce yıldız kazandırdı. Proje çerçevesinde İstanbul Avrupa Yakası, Antalya ve Sivas’taki 3 meslek lisesinde Yüksek Gerilim Dalı oluşturulmasına destek veren ve söz konusu okullarda Yüksek Gerilim Laboratuvarı kurarak öğrencilere ‘uygulamalı’ eğitim fırsatı sunan, staj ve burs imkânı tanıyan şirketler, yıldızlara desteğini mezun olduktan sonra da sürdürdü.

Söz konusu üç meslek lisesinde oluşturulan Elektrik Tesisatları ve Dağıtımı Dalından mezun olan öğrenci sayısı 228’e ulaşırken, mezun olanların 94’ü çalışma hayatına ilk adımını bu şirketlerde attı. Antalya’da mezun olan toplam 77 öğrenciden 19’u AEDAŞ’ta, Sivas’ta mezun olan 68 öğrenciden 23’ü de ise ÇEDAŞ’ta işe başladı.

Adı ‘Elektrik Tesisatları ve Dağıtım Dalı’ oldu

Enerjinin Yıldızları Projesi, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile 2018 yılında imzalanan ‘Mesleki Eğitim Protokolü’nün ardından Sivas, İstanbul ve Antalya’da belirlenen 3 meslek lisesinde ‘Yüksek Gerilim Sistemleri Dalı ve Yüksek Gerilim Laboratuvarı” kurulması ile hayata geçti. Proje, İstanbul Avrupa Yakası’nda Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Antalya’da Kepez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Sivas’ta ise Atatürk Mesleki ve Teknik Lisesi’nde 2018-2019 eğitim-öğretim yılında uygulanmaya başladı. Proje devam ederken MEB’in kararı ile Yüksek Gerilim Dalı’nın adı “Elektrik Tesisatları ve Dağıtım Dalı” olarak değiştirildi ve öğrenciler bu isim altında bu alana kabul edilmeye başlandı.

2023-2024 eğitim-öğretim yılında öğrenci sayısı 366’ya ulaştı

Sektöre yeni yıldızlar kazandırmayı hedefleyen Enerjinin Yıldızları Projesi ilk günden itibaren ilgi görürken, projeye katılan öğrenci sayısı da yıllar itibarıyla giderek arttı. Enerjinin Yıldızları Projesi’nin yürütüldüğü Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Elektrik Tesisatları ve Dağıtımı Dalını tercih eden sayısı 12 iken, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında bu sayı 108’e ulaştı. Aynı şekilde Antalya Kepez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde proje başladığında 20 olan öğrenci sayısı 2023-2024 eğitim-öğretim yılında 154’e, Sivas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ise 16 olan öğrenci sayısı bu yıl 104’e yükseldi. Böylece 3 meslek lisesinde Elektrik Tesisatları ve Dağıtım Dalı’nda eğitim gören Enerjinin Yıldızları’nın sayısı 2023-2024 eğitim-öğretim yılında 366’ya ulaştı.