Elektriği kesilen aboneler TBMM gündeminde

Elektriği kesilen aboneler TBMM gündeminde

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Elektrik Üretim AŞ’nin kimlere elektrik sattığını ve Giresun’da borcundan dolayı elektriği kesilen aboneleri TBMM gündemine taşıdı.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Devletten 32 kuruşa ucuz elektrik alan ve aldığı elektriği 137 kuruşa vatandaşa satan özel dağıtım şirketlerinin yaptığı tek iş, vatandaşa hizmet götürmek yerine borcunu ödeyemeyen abonenin elektriğini kesmek ve karşılığında da açma-kapama bedeli üzerinden milyonlarca lira kazanmaktır” dedi.

“BORÇLU ABONENİN ELEKTRİĞİNİ KESMEK İNSANCIL DEĞİLDİR”

Soru önergesinde Elektrik Üretim AŞ’ne ait Termik ve Hidroelektrik Santrallerin 2021 yılı içinde kaç kWh üretim yaptığını, bu üretimin ne kadarı hangi dağıtım şirketlerine sattığının cevabını arayan Tığlı, “Abonenin elektrik borcu tahsil etmek için abonenin elektriğini kesmek, üstüne bir de neredeyse fatura bedelinin yarısı kadar açma / kapama bedeli eklemek insancıl değildir. Borçların tahsilat yönteminin daha insancıl, daha demokratik ve daha ekonomik bir sistem ile tahsil edilmesi gerektiğini ve kişi haklarına, sosyal ve ekonomik haklar ve ödevlere, özel yaşamın gizliliğine, haberleşme özgürlüğüne ve konut dokunulmazlığı haklarının göz önüne alınarak yapılması gerektiğini” ifade etti.

“KAÇ LİRALIK BORÇ İÇİN ELEKTRİK KESİYORSUNUZ”

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı; “Giresun’da elektrik borcunu ödeyemeyen kaç abonenin olduğunu, kaçının elektriğinin kesildiğini ve fatura bedellerinden kaçının 150 liraya kadar, kaçının 150-300 lira arasında, mesela kaçının 300-450 lira arasında ve kaçının borcunun 450 liradan fazla olduğunu, kısacası kaç liralık borç için elektriklerin kesildiğini” sordu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM