El altından rekolte açıkladılar

El altından rekolte açıkladılar

Fındık rekoltesini açıklama yetkisi Tarım ve Orman Bakanlığı’nda olmasına rağmen dün el altından 2022 yılı fındık rekoltesinin 790 bin ton civarında olduğu açıklaması yapıldı.

Fındık sektöründe dün dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Taç Ajans üzerinden basına servis edilen bir e-mail ile 2022 yılı fındık rekoltesi açıklandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Baharın gelmesi ile birlikte dalları da yeşeren fındıkta 2022 ürünü rekoltenin ilk tahmini çiçek sayımı şekli ile yapıldı. Sektörün ticaretini yapanlar tarafından oluşturulan komite tarafından yapılan ilk belirlemelere göre, 2022 ürünü fındık bugünkü hali ile dallarda yaklaşık 790 bin ton civarında gözüküyor. Bunun 242 bin tonu Batı Karadeniz’de, 547 bin tonu ise Doğu ve Orta Karadeniz’de fındık üreten illerde yer alıyor. Yaklaşık 744 bin hektarlık alanda fındık üretimi yapılan ülkemizde çiçek sayımı şekli ile yapılan tahminin ardından iki ayrı dönemde daha tespit gerçekleştiriliyor. Kesin rekolte tahmini ise Temmuz ayının ilk haftasında çotanak sayımı şekli ile gerçekleştiriliyor. Çiçek sayımı şekli ile yapılan tahminin sonrasında hava şartlarına göre üründe azalma ya da artmalarda olabiliyor. Çiçek sayımı o günkü şartlardaki tespit anlamına geliyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM