“Dönüm desteği 250 liraya çıkartılmalı”

“Dönüm desteği 250 liraya çıkartılmalı”

İyi Parti Giresun İl Başkanı Abdulkadir Eroğlu, yaptığı açıklamada; “2022 bütçe tasarısında geçen sene 2021 yılında 24 milyar TL olarak uygulanan tarımsal destekler, 2006 Tarım Kanunu’na göre GSYH’nın yüzde 1’inden az olamaz hükmü, yıllarca yüzde yarım olarak uygulandıktan ve son yıllarda yüzde 0,4 düzeyine indirildikten sonra, önümüzdeki yıl demek ki yüzde 0,3 düzeyine (tam olarak binde 3,27 düzeyine) çekilmiş ve 25,8 milyar TL ayrılmıştır” dedi.

Eroğlu, açıklamasının devamında; “2015 yılından bu yana dönüme 170 TL olarak uygulanan fındık desteği 2022’de de artmayacak 170 TL olarak uygulanacak demektir. Bu ise dar gelirli çiftçi ve köylümüzün bütçesini daha da sıkacak demektir. Ama dönüm desteği 7 senedir aynı 170 TL’dir. Bunun süratle 250 TL’ye çıkartılması lazımdır. Zaten vergiler yoluyla dar gelirlinin geliri iyice geriletilmiştir. Derin yoksulluk diye bir kavram çıkmıştır.

2021 yılında 60 TL’ye aldığımız gübre 210 TL’ye çıkmıştır. Bu sene köylümüzün ve çiftçimizin gübre uygulaması yapabileceğini sanmıyorum. Kimse fındık bahçesine gübre atmayacaktır. Bu da fındıkta verimi ciddi ölçüde düşürecektir.

Yönetmeliğe göre fındık ekimi serbest olan 16 ilin dışındaki illere dönüm parası ödenmeyerek, yönetmelikte fındık ekimi serbest bırakılan illere dönüm destek parası arttırılabilir ve 250 TL yapılabilir.

İlimiz ve bölgemiz milletvekilleri şimdiden gerekli tedbirleri alıp, gerekli çalışmaları yaparak bütçede cari transferler kaleminden tarımsal desteklere ödenek artırılması için teklif vermelidirler ve Tarım Bakanlığını uyararak 16 ilin dışında fındık destek ödemesi yapılmamasını sağlamalılar.

Hatta fındık destek ödemeleri FİSKOBİRLİK üzerinden yapılmalıdır. Hem FİSKOBİRLİK’e destek hem de Fiskobirlik fındığın uzman kuruluşudur” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM