Çaldağ Afet Konutları Meclis gündeminde

Çaldağ Afet Konutları Meclis gündeminde

Tığlı, “1,5 yıl oldu Çaldağ afet konutları ne oldu?” Diye sordu

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Çaldağ köyüne yaptırılacak 24 konut ve 19 işyerinin ihalesinin belirsizliğini TBMM gündemine taşıdı. Tığlı, TBMM Genel Kurulunda söz alarak yaptığı konuşmada; “Çaldağ’a yapılacak afet konutlarını Bakanlık unuttu. Bu yaşananlardan Cumhurbaşkanı haberdar mı, merak ediyorum” dedi.

TBMM Genel Kurulunda Milletvekillerine seslenen Giresun Milletvekili Necati Tığlı; “2020 yılında Giresun’da yaşanan sel felaketinde büyük zarar gören Batlama Vadisindeki Çaldağ’da yaptırılacak 24 konut ve 19 işyeri aradan geçen 496 güne rağmen hâlâ yapılmamıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanı, yaşanan afetten bir yıl sonra konut ve işyerlerinin, köy evlerinin yılsonuna kadar teslim edileceğini ve yapılması gereken her şeyin yapıldığını ifade ederken sanırım Çaldağ Afet Konutlarını unutmuştu. Oysa biz defalarca hatırlatmıştık. Bir kez daha soruyorum: 25 Kasım 2021’de ki ihale neden iptal edildi? Ve ihale için neden bu tarihe kadar beklendi? Çaldağ’da 24 konut ve 19 dükkânın inşa edilmesi için neyi bekliyor? Bugün ihale yapsanız bile yaşattığınız mağduriyeti telafi edemezsiniz. Ayrıca bu yaşananlardan Sayın Cumhurbaşkanı haberdar mı onu da merak ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

“PROJE YENİDEN İHALEYE NE ZAMAN ÇIKACAK?”

Konuya ilişkin olarak birde soru önergesi veren Tığlı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a; “Proje yeniden ihaleye ne zaman çıkacak?” Diye sordu.

Tığlı, “Afetin üzerinden bir yıl geçtikten sonra Dereli ve Doğankent ilçelerinde 227 konut ve 152 dükkânın 2021 Eylül ayına kadar, kalan konutların ve köy evlerinin ise yılın sonuna kadar teslim edileceğini ve acilen yapılması gereken her şeyi yaptığınızı belirtmenize rağmen, Çaldağ Afet Konutları ihalesi bir türlü gerçekleştirilmemiştir. TOKİ tarafından yaptırılacağı iddia edilen konut ve işyerleri ile ilgili hiçbir girişimin yapılmadığını, vatandaşların kendi imkanları ile onardıkları konut ve işyerlerinin afet riskinin devam etmesi sebebiyle sigortalanamadığını, vatandaşların sürekli olarak oyalandığını ifade ettik. Bunun ardından bölgede incelemeler yapıldı ve ihalenin yakın zamanda gerçekleştirileceği duyuruldu” açıklamasını yaptı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM