Bin 900 kişiye istihdam sağlandı

Bin 900 kişiye istihdam sağlandı

Kurulun, uygulanacak aktif işgücü programlarının belirlenmesi, istihdam etkinliklerinin ve mesleki eğitim uygulamalarının izlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik çalışmaları yapmak üzere oluşturulduğunu söyleyen Tanrıseven şunları kaydetti:

“Yeni dönemde İŞKUR’un istihdama yönelik sağladığı Aktif İşgücü Program desteği, SGK’nın sağladığı prim teşvik desteği ve KOSGEB’in sağlamış olduğu istihdam destekleriyle mevcut istihdamın korunması, geliştirilmesi ve yeni istihdamların oluşturulması için büyük çaba sarf ediyoruz. Sayın Valimiz Enver Ünlü Başkanlığında, İlde yeni istihdam ve üretim sahası oluşturmak amacı ile Üçüncü ve Dördüncü Organize Sanayi bölgesi kurulması için sürdürülen çalışmalara hız verildi.”

İş Kurumu İl Müdürü Mustafa SARI tarafından Kurula, Kurumun 2022 yılının ilk altı ayı içinde yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Sarı, İŞKUR olarak iş arayanlar ile işverenleri birbirleriyle buluşturduklarını, İşbaşı Eğitim Programı ve Mesleki Eğitim Kurslarıyla iş kurmakta zorlanan vatandaşlara beceri kazandırdıklarını, istihdamda kalıcı olmalarına katkı sağladıklarını söyledi.

1900 KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ

Toplantıda İŞKUR tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. İlk altı aylık dönem içinde, kamuya 60, özel sektöre ait işyerlerine ise 44 Engelli ve 1.796 işsiz olmak üzere toplam 1.900 işsiz vatandaşımız işe yerleştirildi. Bu dönemde 306 kurs ve program düzenlendi; programlara 647 kadın ve 496 erkek olmak üzere toplam 1.143 işsiz vatandaş katıldı.

MEK kapsamında (İstihdam garantili) 4 Kurs programı düzenlendi; bu programlara 52 kadın, 27 erkek olmak üzere toplam 79 işsiz vatandaş katıldı.  İl genelinde faaliyet gösteren 2+ istihdamlı özel sektöre yönelik işyerlerinde 296 İşbaşı Eğitim Programı açıldı; bu programlara 478 kadın, 426 erkek olmak üzere toplam 904 işsiz vatandaş katıldı.

Kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde 6 TYP düzenlenirken düzenlenen TYP’a 117 kadın ve 43 erkek olmak üzere 160 işsiz katıldı. İstihdam seferberliği kapsamında 2.128 işyeri ile temas ve ziyaret yoluyla irtibat kuruldu. Kurumun istihdamla mücadele kapsamındaki yürüttüğü hizmetleri konusunda, İŞKUR personeli tarafından 9.522 işsizle bireysel görüşme yapılarak İş ve Meslek Danışmanlığı hizmeti verildi.

600 işsiz vatandaşımıza motivasyon artırmayı ve yöntem desteği vermeyi hedefleyen yoğunlaştırılmış bir iş ve meslek danışmanlığı hizmetini kapsayan iş kulübü eğitimi verildi. 80 okul ziyareti yapılarak öğrencilere mesleklerin tanıtımı, meslek seçimi, geleceğin meslekleri ve cv hazırlama konularında bilgilendirme çalışması yapıldı.

Dönem içinde pasif işgücü hizmetleri kapsamında 2.994 kişiye işsizlik ödeneği bağlanarak bu kişilere işsizlik ödeneği kapsamında 15.586.427,54.-TL ödendi. Özel sektöre yönelik işyerlerinde çalışan toplam 122 kişiye 70.800 TL ödeme yapıldı.

Toplantıda ayrıca 2022 yılının ilk altı ayında İİMEK kararları doğrultusunda düzenlenen kurs ve programlara ait Denetim Raporları değerlendirilerek İl İstihdam ve İl Mesleki Eğitim Politikaları gözden geçirildi.

Valilik Konferans Salonunda yapılan toplantıya Belediye Başkan Yrd. Osman Öden, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Karaca, İl Ticaret Müd.  Ali Yıldırım, İl Milli Eğitim Müdür V. Zafer Balcı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdür V. Adem Çalık, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Sarı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan V. Mustafa Halilbeyoğlu, İl Esnaf ve Sanayi Odaları Birlik Başkan V. Ercan Ayhan ve diğer yetkililer katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM