Zeytinlik turizme kazandırılıyor

0
580

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mete Bahadır yılmaz, zeytinlik semtinde bulunan tarihi evlerin Giresun turizmine kazandırılacağını açıkladı. Yılmaz, 14’ü az,14’ü orta ve 3’ü ağır hasarlı olmak üzere 31 tarihi binada restorasyon çalışması gerçekleştirileceğini belirtti.

Yılmaz konuya ilişkin yaptığı açıklamada ‘Zeytinlik Mevkii Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Projesi Uygulaması İşi’ ile hem tarihimize sahip çıkıyor hem de Zeytinlik Semtimizdeki tarihi Giresun evlerini turizm değeri haline getiriyoruz.

14’ü az, 14’ü orta ve 3’ü ağır hasarlı olmak üzere toplamda 31 tarihi binamızda restorasyon çalışmaları gerçekleşecek. Bu kapsamda 11 tarihi binamızda restorasyon çalışmaları tamamlanma aşamasında olup, sokak sağlıklaştırma çalışmaları ise devam ediyor.

Tarihi semtimizde bulunan binalarımızda restorasyon çalışmaları gerçekleştirerek, hem kültürel mirasımız olan tarihi yapılarımızı hem de şehrimizin kimliğini korumak için çalışıyoruz. Kültürüne, tarihine ve değerlerine sahip çıkmak böyle olur.

Plansız yapılaşma ile şehrin önünü kapatan rezidans yapımına müsaade ederek memleket sevilmez. Belirli bir plan dâhili olmadan yapılan bu rezidansla hem kentin estetiği hem de tarihi dokusu bozuldu. Eğer bu rezidans yapılacaksa belirli bir bölgede ve belirli bir plan dahilinde yapılmalıydı. Silueti bozulan şehir insana huzur vermez. Tarihi ve kültürel değerleri olan şehrimizin yapısının bu şekilde bozulması hemşehrilerimizi olduğu gibi bizi de üzmektedir.

Be vesileyle, ilimizin kültürünü ve tarihi değerlerini gün yüzüne çıkaracak ve turizm potansiyeline önemli bir katkı sağlayacak olan Zeytinlik Semtimizde devam eden projenin hayata geçmesinde ve devam eden çalışmalara desteklerinden dolayı Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları’na, İl Genel Meclisi Başkanımız Mürşit Gürel’e ve İl Özel İdaresi teknik personeline teşekkür ediyorum. Şimdiden projenin ilimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin