“TMO FINDIĞI İŞLEYİP SATSIN”

0
118

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, uzun vadede fındık ihracatının tekel piyasasının eline geçeceğini belirterek TMO’nun fındığı işleyip dışarıya satmasını önerdi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık ihracatında da tekelleşmeye doğru gidildiğini belirterek bunun uzun vadede fındık üreticisinin yok olmasına yol açacağını ileri sürdü. Karan, halen fındık alımlarının birkaç tekelci firma tarafından yapıldığını belirterek, “Korkarım ki gelecekte bu firmalar hem üretici hem alıcı hem de ihracatçı konumuna geleceklerdir. Fındık üreticisinin kurtuluşu ürününün devletin görevlendirildiği kurumlarca alınıp, ihraç edilmesidir” dedi.

TMO DIŞARIYA İŞLENMİŞ FINDIK SATSIN

GZO Başkanı Nurittin Karan, fındık rekoltesinin abartıldığı gibi olmadığının görülmeye başlandığını vurgulayarak TMO’nun 145 bin ton, Fiskobirlik’in ise 10 bin ton dolayında fındık alımı yaptığını, piyasada fındığın halen 10 ile 10.5 lira arasında alıcı bulduğunu ancak üreticinin de elinde fındık kalmadığını söyledi. Karan, TMO’nun aldığı fındığı ya mamul madde ya da iç olarak dış piyasaya satmasının da önerdi. Karan” Bu işi daha önce Fiskobirlik yapıyordu, şimdi TMO yapabilir böylece de fındık ihracatında da oluşmaya başlayan tekelcilik ortadan kalkmış olur” dedi.

Facebook Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin