Bektaşoğlu: “İşsizliğe devlet müdahale etsin”

0
261

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu ‘TBMM’de işsizlik için araştırma komisyonu kurulsun’ önergesi verdi. Bektaşoğlu, Giresun’un neredeyse yarısının işsiz olduğunu vurguladı.

CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesinde, işsizlik rakamlarına dikkat çekti ve Giresun’dan örnekler verdi.

Giresun’da 2017 yılında İş-Kur’a başvuran 29.816 kayıtlı işsizin sadece 4 bin 149’u istihdam edildiğini, 5 bin 48 kişinin de işsizlik maaşı almak için başvurusu yaptığını ifade eden Bektaşoğlu, bir yıl içinde İş-Kur’a 8 bin 164 iş talebinde bulunduğunu belirtti.

 “GİRESUN’UN NEREDEYSE YARISI İŞSİZ”

CHP Milletvekili Bektaşoğlu, önergesinin gerekçesinde şunları söyledi: “Tüm bu sayılar her geçen yıl daha da artmaktadır.  Kayıt dışı olanların kısa süreli çalışanların da katılması halinde ilimizin nüfusunun neredeyse yarısının işsiz, çalışamayacak, üretemeyecek ve dolayısıyla da yaşamını bir ekonomik gelir elde ederek sürdüremeyecek durumdadır. Nitekim 100 bine yakın yurttaşımız ayni ve nakdi devlet yardımlarıyla yaşamlarını sürdürmektedir.

İşsizlerimizi aileleriyle birlikte düşündüğümüzde, çok önemli bir kitlenin ekonomik-sosyal ve göç başta olmak üzere diğer sorunlarla karşı karşıya olduğu anlaşılmaktadır. Başka illerde bu tür olumsuzlukların görülemeyeceğini iddia eden Bektaşoğlu, işsizliğin faturasını esnafların ödediğini söyledi. CHP Milletvekili “Bu olumsuz tablodan en çok da, ilimizin sadece fındıktan gelen gelirle varlığını sürdüren ekonomisi etkilenmekte; dolayısıyla icra, iflas, karşılıksız çek-senet, haciz durumları artmaktadır. Bu tablonun değişmesi ve daha da kötüleşmemesi için tam da bu noktada bir müdahale gereklidir “dedi.

Bektaşoğlu, önergesinde “Giresun’da, işsizliğin yarattığı sorunlara çözüm üretmek, mevcudu korumak, yeni iş alanlarını belirlemek, istihdam ve katma değer yaratacak kamu ve özel sektör yatırımlarını özendirmek için politikalar oluşturmak ve tüm konularda çalışmalar yapılmasını sağlamak, hangi önlemlerin alınması gerektiğini değerlendirmek amacıyla” meclis araştırması açılmasını istediğini ifade etti.

Bülent Bektaşoğlu’nun önergesi CHP milletvekillerinin imzasıyla genel kurula gönderildi. Önergenin önümüzdeki günlerde gündeme alınarak görüşülmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin