CHP’den ikametini “Yaşadığın Yere Al” kampanyası

0
150

CHP, yaklaşan yıl sonu öncesinde vatandaşları ikametgahlarını yaşadıkları yere almaları konusunda uyardı. CHP Giresun merkez İlçe Başkanı Hakan Türker öncülüğünde “İkametgahını yaşadığın yere al” kampanyası başlatan CHP bu konuda da vatandaşları duyarlı olmaya çağırdı.

CHP merkez İlçe Başkanı Hakan Türker, “Bazı belediyeler, hem iller bankasından kişi üzerinden gelen ekonomik rakamlar uğruna, hem siyasi gelecek kaygılarından, hem ilçelerinden olan göçü kamufle edebilmek, ya da ilçe statüsünü koruyabilmek, ya da ilçe olabilmek adına bu yola başvurmaktadırlar.  Biz başta öğrenci dostlarımız olmak üzere insanlarımızı, yaşadıkları ve hizmet aldıkları yerlere ikametgah adreslerini almaya davet ediyor, Giresun Üniversitesi, Mülki idare, Nüfus Müdürlükleri, Yerel Yönetimler olmak üzere tüm yetkilileri de bu yolda sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Türker yaptığı açıklamada görüşlerini şöyle açıkladı: “Çığırından çıkan bu uygulamalarda, başta öğrenci dostlarımız olmak üzere, baskı, teşvik, yalan ve sahte uygulamalar ile çalışmalar sürdürmektedirler. İlçeler arasında kişi üzerinde yaşanan ikametgah değişikliklerinin yaşattığı mağduriyetleri ve olumsuzlukları görmezden gelmektedirler. Bu uygulama aynı zamanda çok büyük bir güvenlik ve ulaşabilirlik tehdidini de zaman zaman devletimizin yetkili organlarına, güvenlik güçlerine yaşatmaktadır.

İstanbul’da yaşayan bir ailenin, şehrimiz sınırlarında bir ilçede yaşayan hemşerimizin başka bir ilçede ikamet kaydının gözükmesi, idareciler arasında bir başarı değil, aksine büyük bir başarısızlıktır.

Başta üniversite öğrencilerimiz olmak üzere yaşadığı yerin dışında ikametgahı olan insanların da en demokratik hakkı olan, her bir vatandaşımızın geleceğinin kararının verildiği seçimlerde de oy kullanmadığı, kullanamadığı gerçeği ortaya çıkmaktadır.

İnsanların yaşadığı, nefes aldığı, hizmet beklediği şehirde ikametgahlarının olması yasal zorunluluk ve ahlaki bir gerçektir. Bazı ilçelerimizde ilçe nüfus müdürlüklerinin, yerel yönetimler güdümünde bu oyuna çanak tuttuğu, desteklediği, bire bir çalışmalar yürüttüğü bilinmekte ve yakın takibimizdedir. Bu devlet yetkili ve sorumlularının aksine bir çalışma yürüterek adres değişikliklerini 20 gün içerisinde bildirmeyenlere veya gerçeğe aykırı adres beyanında bulunanlara idari para cezası yaptırımında bulunmaları birer sorumluluktur.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin