Minikler fındığı tanıdı

0
566

Fındık Araştırma Enstitüsünü ziyaret eden 24 Kasım Anaokulunun öğrencilerine fındıkla ilgili genel bilgiler verildi. Laboratuvarlar gezdirildi. Ziraat ve Gıda Mühendisliği meslek tanıtımları yapıldı.

Enstitünün demonstrasyon bahçelerinde gezerek hoşça vakit geçiren miniklere tarımın ve çiftçiliğin önemi, fındığın ülkemize ekonomik getirisi çok yüksek olan değerli bir tarım ürünü olduğu, dünyada en fazla fındık üretiminin ülkemizde yapıldığı, Giresun, Trabzon ve Ordu illerinin ülkemizdeki ilk fındık yetiştiriciliği yapılan yerler olduğu gibi genel bilgiler verildi. Öğrenciler aynı zamanda enstitü arazimizde bulunan değişik meyve ağaçlarını ve süs bitkilerini de tanıma fırsatı buldular.

Enstitü Müdür Aysun Akar; “Enstitümüze yıl içinde İlimizden ilköğretim, ortaöğretim düzeyinde öğrencilerin yanı sıra, ülkemizin değişik üniversitelerinden ziraat fakültesi öğrencileri, ziraat odaları, fındık üreticileri, tarım danışmanları, yurtdışından araştırmacılar tarafından da ziyaretler ve teknik geziler gerçekleşmektedir.

Bu teknik gezilerde özellikle Fındık çeşitleri koleksiyon bahçemiz ve FAE’de 1969 yılında kurularak Türkiye’nin pek çok yerinden getirilen farklı fındık tiplerinin muhafaza edildiği “Ulusal Fındık Gen Kaynakları” bahçemiz ön plana çıkmaktadır.

Ziyaretçilerimize konu uzmanları tarafından, enstitünün yürüttüğü projeler, fındıkta üretimden depolamaya kadar yeni geliştirilen teknikler, seralarımızda yapılan üretim ve ar-ge çalışmaları, dikim sistemleri, budama-gübreleme yöntemleri gibi konularda bilgiler verilmektedir” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin