TARSİM fındık için 90 milyon ödedi

0
416

Tarsim Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, fındık üreticisine sadece 2014 yılında 90 milyon liralık hasar ödemesi yaptıklarını buna karşılık üreticinin ödediği miktarın ise 7 milyon lira olduğunu açıkladı.

Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş. Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, fındık üreticilerine 4 yılda 90 milyon lira zarar ödemesi yaptıklarını açıkladı. Türkiye’de birçok ürüne olduğu gibi fındık üreticisine de destek verdiklerini vurgulayan Satoğlu, şunları söyledi: “2014 yılında çok ciddi bir don hadisesi yaşandı bölgede. Fındıkta çok büyük bir hasar meydana geldi. 2014 yılında fındık üreticilerinin TARSİM’e ödediği prim miktarı sadece 7 milyon liraydı. Bunun karşılığında 2014 yılında fındık üreticilerinin TARSİM’den aldığı hasar miktarı 90 milyon lira civarındaydı. TARSİM’in temel amacına çok uygun bir tablo. Çünkü TARSİM’in temel amacı tarım ekonomisinin sürdürülebilir olmasını sağlamak.

Üreticiyi tarlada, bahçede, arazide tutabilmek. Üreticinin   hasarını karşılayarak tarımsal faaliyetine devam etmesini sağlamak. Herhangi bir kar amacıyla hareket etmiyor. Üretici bu tür büyük bir hasar oluşması nedeniyle tamamen üretimden çekilmek yerine TARSİM sayesinde hasarını tazmin ederek yoluna devam etmesi sağlanmış oldu” dedi.

TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, önümüzdeki 10 yıl içinde dünyaya tehdit olarak görülen en önemli 5 risk arasında ilk iki sırayı aşırı hava şartları ve iklim değişikliğinin aldığına dikkat çekti.

Satoğlu, “Bu durum tüm dünya nüfusunu ilgilendiren bir sorun ama tarımı çok büyük ölçüde etkiliyor. Tarımsal faaliyetlerde oluşan riskin büyüklüğü karşısında özel sektör bu riski karşılama işine hiçbir zaman tek başına giremiyor. Dünyanın her yerinde bu durum böyle. Tarım sigortaları ile ilgili sistemler devlet desteği ile bazı ülkelerde 100 yıldır yürütülüyor. Türkiye’de ise devlet destekli bir sigorta sistemi olan TARSİM 2006 yılında ilk poliçelerini düzenlemeye başladı. Kuraklık teminatı da dahil olmak üzere birçok risk TARSİM kapsamı içinde değerlendirilebiliyor” dedi.

Haber: Yeşilgiresun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin