“Araç satışlarında yeni dönem başladı”

0
466

Giresun Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İbrahim Çeltik, araç satışlarında başlayan yeni uygulama ile ilgili açıklama yaptı.

Çeltik açıklamasında şöyle dedi: “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklamada belirtilen araç satışlarında noter dönemi ARTES sisteminin başlaması ile birlikte hem motorlu trafik belgesi masrafı hem de posta masrafından ve zaman tasarrufu sağlanmış olacağı belirtilmektedir.

Yani 117+14.5 lira toplam 131.5 liralık bir tutar vatandaşlarımızın cebinde kalmış olacaktır. Bu işlem 15 liraya gerçekleştirilecek noterlere yetki devrini düzenleyen araçların satış devir tescil hizmetlerinin yürütülmesi hakkında yönetmelik önceki gün resmi gazetede yayınlanmıştır.

Yönetmeliğe göre tescil edilmiş araçların her çeşit satış ve devirleri satış veya devir yapılacak araçtan dolayı motorlu  taşıtlar vergisi gecikme faizi zammı vergi cezası ve trafik idari para cezası ilgili kanuna göre verilen idari para cezaları ile geçiş ücreti borcu ve taşıt üzerinde satış veya devri kısıtlayıcı herhangi bir tedbir veya kayıt bulunmadığının ve trafikten çekilmiş veya çekilecek araçlar hariç olmak üzere aracın geçerli muayenesi ile zorunlu mali sorumluluk sigortasının bulunduğunun tespit edilmesi halinde noterler tarafından yapılacaktır”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin