FINDIK İÇİN ALGI OPERASYONU MU VAR?

0
357

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, bazı kesimlerin üretici ağzından konuşarak piyasada algı operasyonu oluşturmak istediğini öne sürdü. Karan, “Bu kesim üretici üzerinden TMO’nun elindeki fındığa göz dikti” dedi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, dün basında yer alan “Fındık üreticilerin TMO’dan talebi” başlıklı habere dikkat çekerek, “Fındık üreticileri adına TMO’dan fiyat farkı isteyenler ilk önce üreticiden 8.5 liradan aldığı ürünün farkını versin” dedi.

Karan yaptığı açıklamada, bazı kesimler tarafından bir algı oluşturularak, TMO’nun yüksek fiyattan piyasaya fındık sürmesinin önünün kesilmeye çalışıldığını kaydetti. Basın kuruluşlarına tekelci firma tarafından imzasız olarak servis edilen “Fındık üreticilerinin TMO’dan talebi” başlıklı haberle üreticilerin bir alakası bulunmadığının altını çizen Karan, hangi dağda kurt öldü de fındık üreticisinin hakkını, hukukunu savunur oldunuz? Diye sordu. Üretici üzerinden TMO’nun elindeki fındığa göz dikildiğini savunan Karan, “Daha düne kadar şu kadar rekolte var. Öyle almakla bitmeyecek kadar çok fındığın var” şeklinde açıklama yapanların evdeki hesabı çarşıya uymadı.

Borsa verilerine göre 2017 yılı rekoltesinin yaklaşık 620 bin tonu işlem gördü. Geride 40-50 bin ton var veya yok. Güvendikleri Gürcistan ve Azerbaycan fındığına ise kar yağdı. Hal böyle olunca gözü TMO’nun elindeki 140 bin ton fındığa göz diktiler. Şimdi TMO’nun elindeki fındığı nasıl ucuza kapatırız onun hesabını yapıyorlar. TMO elindeki fındığı aldığı fiyattan veya daha aşağıya satsın diye piyasada algı oluşturmaya başladılar. Siz ilk önce savunuculuğuna soyunduğunuz üreticiden 8.5 liradan aldığınız fındığın farkını verin ondan sonra konuşun. O zaman üreticinin sizden de talebi var. Şu anda serbest piyasada fındık 11 lira, siz 8.5, 9 liradan aldınız aradaki 2, 2.5 lirayı ödeyin. Üretici çok düşünüyorsunuz ya. Sizin amacınız üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Sizin amacınız TMO’nun elindeki fındığı ucuza kapatıp, yeni sezon öncesi düşük fiyat oluşturmak. Bunu yaparken de üreticinin adını kullanmayın” dedi.

Karan, TMO’nun düşük fiyattan piyasaya fındık sürmesine karşı olduklarını ise sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin